Pobyt v Bautzenu: SLOVEM I OBRAZEM
19.12.2014
Pobyt v Bautzenu: SLOVEM I OBRAZEM
Na dvoudenní návštěvu do partnerské školy v Bautzenu odcestovalo ve dnech 4. - 5. prosince 35 žáků naší školy. Mezi žáky převažovali hlavně členové školního pěveckého sboru Rolnička, ale i žáci novinářského kroužku, kteří se učí německy. Program měli opravdu nabitý, vedle samotné návštěvy a prohlídky školy zhlédli expozici zaměřenou na historii perníkářství v nedalekém městečku Weissberg, prohlédli si muzeum věnované lužickosrbské kultuře a tradicím a večer je čekala prohlídka historického centra města. „Náš pěvecký sbor během pobytu třikrát účinkoval s pásmem vánočních písní a koled. Nejprve děti vystupovaly na proslulých vánočních trzích, které se letos konaly v Bautzenu po 630. a patří k nejstarším v Německu. Jejich zpěv přilákal i Mikuláše, který je obdaroval dárky. V lužickosrbském Spolkovém domě pak nejen zazpívali, popřáli krásné Vánoce a svou choreografii na pohádkové motivy předvedlo i trio gymnastek, ale hlavně zde byly slavnostně předány certifikáty za vzornou práci a projekty v německém jazyce. Těmito certifikáty se držitelé mohou prokázat např. při ucházení se o práci v celé oblasti euroregionu Nisa. Z naší školy získali při pobytu v Bautzenu tento certifikát tři žáci - Anna Marečková, Petr Herkommer a Eliška Novotná,“ vysvětlila Heidemarie Polívková, učitelka německého jazyka, která pobyt v Bautzenu organizovala.
FOTOGALERIE

Druhý den strávili jablonečtí žáci dopoledne ve škole se svými německými vrstevníky, s nimiž vyráběli různé vánoční ozdoby, pekli a zdobili perníky a někteří i konverzovali. Celý pobyt vyvrcholil slavnostním večerním koncertem v adventně vyzdobeném a zcela zaplněném kostele sv. archanděla Michaela, kde jablonecký sbor Rolnička vystoupil jako jeden ze tří účinkujících pěveckých sborů. Koncert se konal k 15letému výročí spolupráce škol. Náš pěvecký sbor vedou oba učitelé hudební výchovy Jaroslava Pokorná a Libor Saska. Ředitel naší školy Jiří Čeřovský si přijel své svěřence nejen poslechnout a povzbudit, ale doprovodil je při několika skladbách i hrou na trubku. Zasloužený aplaus byl účinkujícím žákům odměnou, stejně jako mnoho zážitků a dojmů, které si z návštěvy Bautzenu přivezli.